إعـــــــلان

تقليص
لا يوجد إعلان حتى الآن.

آيت***الله سيستاني: حكم چت كردن پسران با دختران

تقليص
X
 • تصفية - فلترة
 • الوقت
 • عرض
إلغاء تحديد الكل
مشاركات جديدة

 • آيت***الله سيستاني: حكم چت كردن پسران با دختران

  آيت***الله سيستاني: چت كردن پسران با دختران جايز نيست

  خبرگزاري فارس: آيت الله سيستاني، در پاسخ به يك استفتاء، معاملاتي كه از طريق اينترنت انجام مي***شود را مجاز اعلام كرد.


  به گزارش خبرگزاري فارس اين مرجع تقليد در پاسخ به سوالي مبني بر اينكه خريد و فروش اينترنتى را جايز مي***داند، تصريح كرد: اگر منظور اين است كه دو نفر از طريق اينترنت مباشرتاً خريد و فروش را انجام دهند، اينگونه معامله صحيح است و اشكالى ندارد.
  آيت***الله سيستاني در پاسخ به سوال ديگري مبني بر اينكه نظر شما در خصوص معاملات اينترنتي چيست؟ مرقوم فرمود: «اگر مقصود معاملات الماس و مانند آن باشد باطل است و جايز نمي***دانم كه مومنين در چنين معاملاتي وارد شوند.»

  آيت الله علي سيستاني در پاسخ به سوالاتي چون آيا خريد از شركت دياموند (خريد الماس اينترنتى) جايز است؟، آيا شركت در طرح***هاى تجارت الكترونيك اشكال دارد؟ و آيا تجارت الكترونيك از نوع بازاريابي اينگونه معاملات درست است؟ پاسخ مي***دهد: اين گونه معاملات را اجازه نمى***دهم.
  وي همچنين در پاسخ به سوالي مبني بر اينكه دوستي پسر با دختري از طريق چت كردن (گفتگوي اينترنتي) و با لحاظ اين مطلب كه هيچگونه صحبت زشت و زننده***اي در آن مطرح نشود چه حكمي دارد؟ معتقد است:"چون خوف وقوع در حرام هست، جايز نيست."

  وي همچنين در پاسخ به سوال ديگري مبني بر اين كه اگر كسي در اينترنت به زنان نگاه كند حكم چيست؟ مي***آورد: اگر با شهوت باشد حرام است.
  سيستاني تصريح مي***كند: اگر خوف وقوع در فساد و حرام بوده و اگر بدون شهوت هم باشد، باز هم نگاه كردن به عكس***هاي مبتذل در اينترنت حرام است.
  يك نفر كه داراي كافي***نت مي***باشد، از آيت***الله سيستاني سوال كرده است، مى***خواستم بدانم كه شغل كافى***نت دارى با توجه به اينكه اينترنت كاربردهاى مختلف (اعم از حلال و حرام) دارد، داراى چه حكمى است؟
  اين مرجع تقليد پاسخ داده است: اگر بتوانيد كنترل كنيد كه استفاده نامشروع نشود، اشكال ندارد.

  سيستاني همچنين در پاسخ به اين سوال كه آيا هك سايت***ها و يا استفاده از اشتراك اينترنت (رايگان) كه از اين طريق به دست مى***آيد، مانعى به هر عنوان از نظر شرع يا قانون وجود دارد؟ مي***آورد: اگر قانون كشور اسلامى آن را منع كند، مجاز نيست.
  وي در پاسخ به سوال ديگري مبني بر اينكه آيا باز كردن كافي***نت شرعاً اشكال دارد؟ معتقد است: مانعى ندارد. ولى به طورى نباشد كه وسيله شيوع و انتشار فساد باشد.

  اين مرجع تقليد همچنين در پاسخ به سوالاتي چون شركت***هاى اينترنتى كه اينترنت مى***فروشند آيا به خاطر رفتن مشتركين به (سايت***هاى غير اخلاقى) مسئول هستند؟ و آيا در اينگونه شركت***ها كنترل كردن مشتركين دخالت در مسائل شخصى نيست؟ مي***آورد: چون خود اينترنت از آلات مشتركه است، لذا فروش آن جايز است. مگر طورى باشد كه اشاعه منكرات و فحشاء صدق كند كه حرام مى***شود.
  پايگاه اطلاع رساني آيت***الله سيستاني با تاكيد بر اينكه ارتباط تلفنى و ايميلي به صورت پيوسته بين پسر و دختر حرام است، در پاسخ به سوالي مبني بر اينكه اگر براى كسى ايميل بزنيم طرف مقابل مذكور و متكلم مؤنث باشد، كسى كه مذكر است نداند دارد با فردى مؤنث صحبت مى***كند، مثلا صحبت***هاى روزمره، ارسال شعر در مورد ائمه و از اين قبيل صحبتها باشد، آيا شرعاً داراى اشكال است؟ مي***آورد: چون ترس كشيده شدن به گناه باشد، حرام است.
  آيت الله سيستاني تاكيد دارند: چون ترس افتادن به گناه هست، چت كردن پسران با دختران اشكال دارد و جايز نيست.

  البته اين مرجع تقليد نگاه كردن به عكس***هاى مبتذل و چت كردن درباره موضوعات مستهجن را باعث باطل شدن روزه نمي***داند.
  اين مرجع تقليد شيعيان در پاسخ به سوالي چون حكم مكالمات اينترنتى و مكاتبه اينترنتى چيست؟ و آيا مى***توان درس***هاى حوزوى را از طريق اينترنت فرا گرفت؟ مي***آورد: فى نفسه مانعى ندارد و اگر از حوزه باشد مانعى ندارد.
  آيت***الله سيستاني در پاسخ به اين سوال كه، شخصى از طريق اينترنت توانسته است كارى كند كه به هنگام خريد كالا به جاى پرداخت پول از كارت اعتبارى خود به حساب موبايل اشخاص ديگر اين پول نوشته شود حال كه وى توقيف شده و مبلغ سرقت وى بسيار مى***باشد و مال باخته***ها شكايت دارند، آيا قطع يد در اين جا جارى است؟ مي***آورد: گرچه مرتكب حرام شده ولى حد سرقت بر او جارى نمى شود.

  وي در پاسخ به اين سوال كه آيا چت كردن با زنان غير مسلمان و انجام صحبت***هاى تحريك آميز با ايشان چه حكمى دارد؟ آيا مي***شود از طريق اينترنت ايشان را به صرف اينكه غير مسلمان هستند مورد سوء استفاده قرار داد؟ معتقد است: حرام است.
  شخصي كه خود را صاحب كافى***نت (خدمات اينترنت) مي***داند از اين مرجع تقليد سوال كرده كه آيا درآمد حاصله از اين كار از لحاظ شرعى درست است يا خير؟ در صورتيكه عليرغم كنترل عده***اى سوء استفاده كرده و مخفيانه بر روى برخى سايتهاى غير مجاز ميروند در مورد چت كردن چطور؟ سيستاني در پاسخ به اين سوال مي***آورد: اگر شما دستگاه را براى ديدن سايتهاى غير مجاز اجاره ندهيد اشكالى بر شما نيست ولى سعى كنيد تا جايى كه مقدور است كنترل نماييد و همچنين در مورد چت.
  از آيت الله سيستاني سوال شده است كه آيا بازي فوتبال كامپيوتري كه در آن يكي پيروز مي***شود يا بازنده و يا مساوي بين طرف و كامپيوتر از نظر شرعي اشكال دارد؟ معظم له پاسخ مي***دهد: اشكال ندارد.
المحتوى السابق تم حفظه تلقائيا. استعادة أو إلغاء.
حفظ-تلقائي
x
إدراج: مصغرة صغير متوسط كبير الحجم الكامل إزالة  
x

اقرأ في منتديات يا حسين

تقليص

المواضيع إحصائيات آخر مشاركة
أنشئ بواسطة وهج الإيمان, 19-08-2019, 02:47 PM
ردود 0
18 مشاهدات
0 معجبون
آخر مشاركة وهج الإيمان
بواسطة وهج الإيمان
 
أنشئ بواسطة شعيب العاملي, 18-08-2019, 06:37 AM
ردود 0
53 مشاهدات
0 معجبون
آخر مشاركة شعيب العاملي  
أنشئ بواسطة وهج الإيمان, 18-08-2019, 05:20 AM
ردود 0
25 مشاهدات
0 معجبون
آخر مشاركة وهج الإيمان
بواسطة وهج الإيمان
 
أنشئ بواسطة وهج الإيمان, 11-05-2010, 01:54 AM
ردود 27
12,826 مشاهدات
0 معجبون
آخر مشاركة وهج الإيمان
بواسطة وهج الإيمان
 
أنشئ بواسطة وهج الإيمان, 27-02-2014, 10:32 PM
ردود 99
15,907 مشاهدات
0 معجبون
آخر مشاركة وهج الإيمان
بواسطة وهج الإيمان
 
يعمل...
X