إعـــــــلان

تقليص
لا يوجد إعلان حتى الآن.

اهميت روز قدس از منظر صاحبنظران

تقليص
X
 •  
 • تصفية - فلترة
 • الوقت
 • عرض
إلغاء تحديد الكل
مشاركات جديدة

 • اهميت روز قدس از منظر صاحبنظران

  ساعت خبر: 16:12 - تاريخ خبر: 27/07/1385 شخصیتها و کارشناسان منطقه ای و بین المللی اقدام حضرت امام خمینی (ره) را در تعیین روزی به نام روز جهانی قدس اقدامی از سر تدبیر و دور اندیشی بنیانگذار جمهوری اسلامی ایران در تشخیص چالشهای آینده جهان اسلام می دانند.


  با توجه به اهمیت این روز در معادلات جدید منطقه ای و جهانی نظر برخی از صاحبنظران داخلی و خارجی در گفتگو با خبرگزاری قدس ( قدسنا ) به شرح زیر است :  رئیس جمعیت دفاع از ملت فلسطین بر اهمیت و جایگاه قدس در اسلام تاکید کرد و گفت :‌ قدس در مفاهیم دینی اسلام اهمیت بسزایی دارد.

  زهرا مصطفوی در گفتگوی اختصاصی با خبرگزاری قدس ( ‌قدسنا ) افزود : ‌این اهمیت به این جهت است که بیت المقدس نخستین قبله امت اسلام و یکی از سه مکان مقدس اسلامی پس از بیت الله الحرام در مکه و مسجد النبی در مدینه است .

  وی تصریح کرد : ‌قدس سرزمین اسراء و معراج است و این مسأله که چرا پیامبر (ص) از مکه به معراج نرفت بلکه از مکه به بیت المقدس و پس از آن به معراج رفت، نشان دهنده جایگاه خاصی است که این شهر در تفکر اسلامی دارد .

  وی با بیان اینکه در این شهر نمادهای اسلامی بسیاری چون مسجد الاقصی ،
  مسجد قبه الصخره ، دیوار بُراق و غیره که همه از نمادهای اسلامی است وجود
  دارد , گفت :‌ این شهر سرزمین انبیاء است و با این همه تاریخ پرشکوه دینی اسلام
  شایسته نیست که امت اسلام در مقابل اشغال این سرزمین به دست کفار
  صهیونیست واکنش مثبت و عملی از خود نشان ندهد.

  خانم مصطفوی همچنین با اشاره به تأثیر تعیین روز جهانی قدس از سوی حضرت امام خمینی (ره) در جلب توجه افکار عمومی جهان اسلام به بیت المقدس گفت :‌ به نظر می رسد تعیین روز قدس به عنوان روز دفاع از ملت فلسطین و اعلام مخالفت با حکومت غاصب اسرائیل تنها به این منظور نبود که یک روز از سال را امت اسلامی در اعتراض به جنایات صهیونیسم راهپیمائی کنند ، بلکه حضرت امام راحل در پی این دعوت اهداف دیگری را مد نظر داشته اند که از جمله می توان به نشان دادن عظمت ، ابهت و همبستگی و وحدت مسلمین به جهانیان به ویژه دشمن سر سپرده اسلام و مسلمین اشاره کرد .

  رئیس جمعیت دفاع از ملت فلسطین خاطرنشان کرد:‌ این روز در روحیه ملتهای مستضعف تاثیر خواهد داشت موجب بالا رفتن اعتماد به نفس و مبارزه مستضعفین علیه مستکبران خواهد شد و آگاهی از این مسأله که اگر مشکلی در درباره هر یک از ملتهای جهان صورت بگیرد جهان اسلام به حرکت در خواهد آمد.

  مصطفوی ادامه داد : ‌تأثیر دیگر این دعوت امام راحل ، شناسائی مواضع دولت هایی است که هم پیمان با اسرائیل هستند و طبیعی است چنین دولتهایی از تظاهرات اعتراض آمیز به جنایات اسرائیل ممانعت می کنند و این شناسائی هم برای خود آن ملتها مفید است که دیگر در آینده چنین دولتهایی را حمایت و انتخاب نکنند و هم مفید به حال ملت فلسطین که متوجه می شوند کدام دولت حامی آنها و کدام مقابل آنها هستند وً هدف دیگر امام زنده نگهداشتن و دائمی بودن این روز در میان مسلمین بوده است .

  وی بادیگر تاکیدکرد:‌ ظاهرا بنیانگذار جمهوری اسلامی ایران به این اهداف خود رسیده اند ،امروز مسأله فلسطین یکی از دغدغه های همیشگی و جدّی برای بسیاری از ملت ها ست و بسیاری از NGO ها ،جمعیتها ،سازمانها تنها برای حمایت از ملت فلسطین شکل گرفته اند که می توان به اتحادیه بین المللی سازمانهای غیر انتفاعی مدافع ملت فلسطین اشاره کرد که مسئولیت آن بر عهده اینجانب است .

  مصطفوی با اشاره به فعالیتهای این اتحادیه افزود : این اتحادیه در بیش از 20 کشور جهان و چهار قاره نماینده دارد که یکی از آن نمایندگان بسیار فعال آن در ایران ،جمعیت دفاع از ملت فلسطین است .

  وی گفت : هر ساله شاهدیم که این حرکت اعتراضی با استقبال بیشتری از طرف نه تنها مسلمین بلکه همه آزادی خواهان روبرو می شود. و هر عملی در جهت تضعیف یا تخفیف این روز صورت بگیرد بی تردید خیانت به امت اسلام و فلسطین عزیز و در جهت اهداف استعمارگران صهیونیسم بین المللی است .

  خانم مصطفوی در پاسخ به این سوال که چه راهکارهای برای مقابله با تلاش صهیونیست ها برای یهودی سازی قدس وجود دارد گفت ‌: از زمانی که قدس شریف را صهیونیست ها اشغال کردند (‌در سال 1948 که غرب آن اشغال شد ) تاکنون اشغالگران صهیونیست فعالیتهای برنامه ریزی شده و پیوسته ای را جهت یهودی سازی این شهر مقدس اسلامی انجام داده اند و پس از اشغال کامل این شهر در سال 1967 مهمترین برنامه اسرائیل افزایش فشار به فلسطینیان برای خروج از شهر قدس بوده است و همچنین ساختن شهرک های یهودی نشین در اطراف آن ، با هدف جداسازی بیت المقدس از شهرها و روستاهای فلسطینی نشین تا در کنار اخراج توأم با زور فلسطینیان از این شهر، بافت جمعیت آن را کاملا یهودی ساخته و زمینه برای تخریب مسجد الاقصی و ساخت هیکل موهوم یهودی در آن فراهم آید و هیچ دفاعی برای حفظ مسجد الاقصی در داخل وجود نداشته باشد .

  رئیس جمعیت دفاع از ملت فلسطین تصریح کرد : به نظر می رسد توجه دادن جهان اسلام به اهمیت قدس شریف و خطراتی که آن را تهدید می کند و فعال سازی گروهها و سازمانهای مردمی امر صیانت از بافت اسلامی قدس در سطح جهان اسلام از اهمیت فوق العاده ای برخوردار است .

  وی افزود:همچنین طبق رأی سازمان ملل متحد در 1947 استان قدس یک منطقه بین المللی معرفی شده است که با نظارت بین الملل باید اداره شود پس باید این سازمان را در این امر فعال کردبه ویژه که ساخت شهرک های صهیونیست نشنی در سرزمین بیت المقدس که همه مصوبه های بین المللی ،آن را اشغالی می دانند غیر قانونی است و باید اراده جهانی مانع اسرائیل از تحقق اهداف خود باشد مهمترین مسأله فشار به بخش اقتصادی صهیونیست ها از طریق فرهنگ سازی تحریم کالاهای اسرائیلی است در جهان و افزایش کمک ها به مردم فلسطین برای ماندگاری قدس و مقاومت نیز امری بسیار مهم است ..  مجتبی رحماندوست دبیرکل جمعیت دفاع از ملت فلسطین هم گفت: حدود 27 سال است که روز قدس برگزار می شود و امام (ره) تاریخ مصرفی برای این روز تعیین نکردند، به طور طبیعی مادامی که اشغالگری وجود دارد و ترس وجود رهبران برخی کشورهای اسلامی را فراگرفته است و آرمان فلسطین مورد تهدید واقع می شود ، وجود یک عنصر بیدارگری چون روز قدس لازم است تا هم موجب بیداری جهان اسلام و هم موجب ایجاد اتحاد میان مسلمانان کشورهای اسلامی در برابر مسئله فلسطین می شود.

  رحماندوست در ادامه با اشاره به تلاش های اخیر صهیونیست ها به منظور یهودی سازی قبله اول مسلمانان، خاطرنشان کرد: یهودی ها مقرر کرده اند تا پیش از پایان سال 2007 میلادی نسبت به تخریب مسجدالاقصی و قبه الصخره و آماده سازی فضای فیزیکی برای بنای معبد سلیمان تمهیدات لازم را فراهم کنند.  حجت الاسلام والمسلمین مهدی کروبی دبیرکل حزب اعتماد ملی نیز گفت :‌ روز قدس مساله فلسطین را در اولویت معادلات سیاسی جهان قرار داد و این افتخاری است که به نام ایرانیان ثبت شده است. وی ‌با اشاره به اینکه نامگذاری این روز از سوی امام خمینی (‌ره) یک افتخار برای ایرانیان است بر اهمیت و تاثیر این روز در معادلات و تحولات فلسطین و نیز روند گسترش مقاومت اسلامی فلسطین تاکید کرد.

  کروبی با اشاره به مقایسه تحولات مناطق فلسطینی پیش و پس از انقلاب اسلامی ایران و تاثیر روز جهانی قدس بر روند مقاومت فلسطین گفت : برای پی بردن به اهمیت و تاثیر روز جهانی قدس بر روند مقاومت و فرایند پایداری ملت فلسطین باید به طور اجمالی مراحل مقاومت این ملت را پس از گذشت 27سال از پیروزی انقلاب اسلامی با پیش از اعلام روز جهانی قدس بررسی کنیم.

  وی ادامه داد : امروز مسأله فلسطین با وجود همه کشتارها و جنایت ها در دستور کار مذاکرات سیاسی قرار دارد و اکنون همه جریانها باور دارند که تا زمانی که مساله فلسطین با یک راهکار عادلانه حل نشود هیچ صلحی در منطقه ایجاد نخواهد شد.

  دبیرکل حزب اعتماد ملی ادامه داد: این درحالی است که پیش از نامگذاری این روز از سوی امام خمینی (ره ) بسیاری مساله فلسطین را فراموش کرده بودند و آنها احساس می کردند که مسأله فلسطین به جایی نمی رسد.

  کروبی تصریح کرد : امروز در هر معادله سیاسی مسأله فلسطین مطرح می شود.  همچنین محقق داماد رئیس گروه مطالعات اسلامی فرهنگستان علوم جمهوری اسلامی ایران با تاکید برهشیاری جهان اسلام در برابر توطئه های رژیم صهیونیستی ، روز جهانی قدس را سنت حسنه حضرت امام خمینی (ره) دانست و یادآور شد: جهان اسلام باید در برابر توطئه های رژیم صهیونیستی هشیار باشد. دکتر مصطفی محقق داماد در گفتگو با خبرگزاری قدس (قدسنا) تصریح کرد: روز قدس نمادی از هماهنگی میان مسلمانان جهان است تا خشم خود را از اشغال سرزمینهای فلسطین شان دهند.

  این استاد حقوق دانشگاه شهید بهشتی در ادامه تأکید کرد: البته امیدواریم به این نکته توجه داشته باشند که مسلمانان در کنار این روش، روش منطقی، عقلانی و گفتگوی مبتنی بر خردورزی را فراموش نکنند، چرا که در کنار شعار دادن در روز قدس باید به این روش نیز توجه کرد تا به موفقیت منجر شود.

  محقق داماد باردیگر با تأکید بر لزوم توجه جهان اسلام به تلاش های اخیر صهیونیست ها به منظور یهودی سازی قدس گفت: جهان اسلام باید اهمیت موضوع را درک کند و در کنار آن در جهت آگاه کردن افکار عمومی مسلمانان تلاش شود.

  عضو انجمن ایرانی اخلاق در علوم و فناوری همچنین تصریح کرد: کشورهای اسلامی و قدرت های بزرگ مسلمان باید بتوانند با استفاده از منطقی قوی سیاست های خود را عملی کنند.  افروغ رئیس کمیسیون فرهنگی مجلس شورای اسلامی هم روز قدس را نماد رویارویی بین حق و باطل دانست و افزود : زمینه سازی فکری و فرهنگی از جمله راهکارهای مناسب برای مقابله با توطئه های صهیونیست است.

  عماد افروغ افزود: در نگاه حضرت امام (ره) روز قدس یک روز کاملاً جهانی است و تقریباً می توان گفت برای همه کسانی که حق طلب هستند، هیچ روزی در روزهای سال به اندازه روز قدس مهم نیست .

  وی باردیگر با اشاره به تلاش های اخیر صهیونیست ها به منظور یهودی سازی قدس، تصریح کرد :همیشه تلاش کرده ام که این موضوع را منتقل کنم که صهیونیست هیچ نسبتی با یهودیت ندارد و ما نیز نه تنها با آیین یهود مشکلی نداریم، بلکه معتقدیم که در دنیای کنونی وجود یک وحدت نرم افزاری با پیروان یهود و مسیح امری ضروری به نظر می رسد.  همچنین محمدی عضو کمیسیون امنیت ملی مجلس شورای اسلامی در گفتگو با خبرگزاری قدس ( قدسنا‌) اعلام روز جهانی قدس از سوی حضرت امام (ره) را موجب دلگرمی مردم فلسطین در تداوم مبارزات خود علیه رژیم غاصب اسرائیل دانست و بر لزوم اعتراض جهانی مسلمانان و اقدام مؤثر از سوی مجامع بین المللی علیه توطئه های رژیم صهیونیستی به منظور یهودی سازی قدس تأکید کرد.

  وی با بیان اینکه روز جهانی قدس از اهمیت فوق العاده ای برای جهان اسلام و جمهوری اسلامی ایران برخوردار است , افزود: تا پیش از اعلام روز جهانی قدس از سوی حضرت امام خمینی (ره) و مشارکت میلیونی ملت ما در روز جهانی قدس در حمایت از مردم فلسطین، مردم فلسطین احساس تنهایی می کردند، چرا که سرنوشت ملت فلسطین دستخوش مذاکرات ناموفق و یا درگیری های ناموفق بود، اما به این طریق مسئله فلسطین، مسئله ای جهانی و مردمی شد.

  این عضو کمیسیون امنیت ملی مجلس تصریح کرد: چنانچه در سرزمینهای اشغالی رژیم مبتنی بر نژادپرستی ملغی و انتخابات آزاد برگزار شود و فلسطینی های آواره در سراسر جهان به سرزمین خود بازگردند، آزادی بیت المقدس تحقق پیدا خواهد کرد.  گرامی مقدم سخنگوی حزب اعتماد ملی هه روز قدس را پیام آور استقلال و آزادی خواهی برای ملت فلسطین دانست و بر لزوم حفظ انسجام و همبستگی کشورهای اسلامی به منظور مقابله با توطئه های رژیم صهیونیستی تأکید کرد.

  وی تصریح کرد که روز جهانی قدس، یادگار حضرت امام خمینی (ره) و پیام آور استقلال، آزادی خواهی و مبارزه طلبی در برابر متجاوزان است و همه ساله نیز شاهد استقبال جهان و مسلمانان جهان از این پیام حضرت امام (ره) هستیم.

  نماینده مردم بجنورد در مجلس شورای اسلامی با اشاره به تحولات اخیر در لبنان و پیروزی حزب الله لبنان در برابر رژیم صهیونیستی، آن را برگرفته از افزایش میزان آگاهی مردم نسبت به اهمیت مسئله قدس دانست و خاطرنشان کرد: با توجه به شرایطی که در جهان فراهم شده، چنین به نظر می رسد که مسلمانان روز به روز بیشتر به اهمیت و جایگاه قدس پی می برند و نمونه آن نیز مقاومت 31 روزه مردم لبنان در برابر متجاوزان بود.  قربانی عضو کمیسیون قضایی و حقوقی مجلس شورای اسلامی نیز مسئله قدس را اولویت نخست جهان اسلام دانست و خواستار اقداماتی مؤثر از سوی مسلمانان جهان به منظور تبیین جنایات اسرائیل در منطقه شد.

  حجت الاسلام موسی قربانی افزود : چنانچه بخواهیم مباحث جهان اسلام را مورد بررسی قرار دهیم، مئسله قدس در رأس مسائل جهان اسلام قرار دارد.

  وی خاطرنشان کرد: بخشی از سرزمین اسلام مورد اشغال قرار گرفته است و کسانی که در این سرزمین زندگی می کنند مکرراً مورد تعرض قرار می گیرند. عضو کمیسیون قضایی و حقوقی مجلس در ادامه با اشاره به آنچه که هم اکنون از سوی رژیم صهیونیستی در حال وقوع است، گفت : بخشی از سرزمین اسلام اشغال شده است، ساکنین این سرزمین به طور مکرر مورد ظلم و تعدی قرار می گیرند و نکته سوم آنکه اشغالگران این سرزمین به همسایگان خود از جمله لبنان و سوریه نیز حمله می کنند.  همچنین مصباحی مقدم سخنگوی مجمع روحانیت مبارز ضمن تأکید بر لزوم حساسیت ویژه مسلمانان نسبت به مسئله قدس و تلاش در جهت زنده نگه داشتن امید به بازگشت این سرزمین به جهان اسلام، روز قدس را فرصتی مناسب برای خنثی سازی تلاش استکبار جهانی به منظور به فراموشی سپردن مسئله قدس دانست.

  وی افزود : به تعبیر امام خمینی (ره) روز قدس ، روز اسلام است و با توجه به اینکه سرزمین بیت المقدس قطعه ای از سرزمینهای اسلامی است و قرن ها ملت ها و مردم مسلمان در این سرزمین زندگی می کرده اند و دولت های مسلمان بر آن حاکم بوده اند، جهان اسلام باید نسبت به این سرزمین احساس وظیفه کند و تکلیف خود را انجام دهد.

  مصباحی مقدم در ادامه تصریح کرد: حداقل تکلیف این است که نگذارند امید به بازگشت این سرزمین به جهان اسلام فرو بخوابد. روز قدس فرصتی مناسب برای زنده نگه داشتن امید بازگشت این سرزمین به دامن اسلام و به عنوان بخشی تفکیک ناپذیر از جهان اسلام است.  میر تاج الدینی عضو کمیسیون فرهنگی مجلس شورای اسلامی ضمن تأکید بر لزوم هوشیاری مسلمانان در برابر توطئه های صهیونیست به منظور یهودی سازی قدس، روز قدس را فرصتی مناسب به منظور خنثی سازی این توطئه ها دانست.

  حجت الاسلام و المسلمین سیدمحمدرضا میرتاج الدینی در گفتگو با خبرگزاری قدس گفت : جایگاه قدس در جهان اسلام هم به لحاظ دینی و مذهبی و هم به لحاظ تاریخی، جایگاهی برجسته و بی بدیل است.

  وی در ادامه افزود: از جمله مسائلی که در طول تاریخ همواره مورد توجه مسلمانان بوده، مسئله قدس است، چرا که قدس هم مهبط انبیای الهی است و هم قبله گاه اول مسلمانان.

  عضو کمیسیون فرهنگی مجلس در ادامه با اشاره به تلاش صهیونیست ها به منظور استیلای کامل بر قدس، خاطرنشان کرد: صهیونیست ها تمام تلاش خود را می کنند تا بتوانند بیت المقدس را از دست مسلمانان بگیرند، که تلاش آنها برای ساختن هیکل سلیمان و یا به عبارتی دیگر معبد یهودی ها در کنار مسجدالاقصی در همین راستا قابل ارزیابی است.

  میرتاج الدینی با بیان اینکه روز قدس می تواند گامی مؤثر در جهت آزادسازی قدس باشد، تأکید کرد: اعلام روز قدس از سوی امام خمینی (ره)، حرکتی در جهت آزادسازی قدس و حفظ بیت المقدس و همچنین فرصتی است تا مسلمانان آگاه باشند که این جایگاه مقدس متعلق به آنهاست و روزی باید به پیکره اسلام برگردد.

  سید احمد خاتمی عضو هیئت رئیسه خبرگان رهبری نیز راهکارهای دیپلماتیک برای حل مسئله قدس را راهکاری نامناسب و با تأکید بر فرمایشات حضرت امام خمینی (ره)، تنها راه مقابله با اسرائیل را محو آن از صفحه روزگار دانست.

  حجت الاسلام و المسلمین سیداحمد خاتمی در گفتگو با خبرنگار بخش فارسی خبرگزاری قدس (قدسنا) افزود: آنچه که در باره قدس مایه درد و رنج مسلمانان و مایه شرم آمریکا و همپیمانان اوست، اشغال قدس و آواره کردن میلیون ها مسلمان است.

  وی در ادامه افزود: این زخم، زخم کهنه ای است, بیش از 60 سال است که میلیون ها مسلمان آواره اند, جنایتکاران به جای آنکه خانه را به صاحب خانه تحویل دهند، صاحب خانه را می کشند, خانه صاحب خانه را ویران می کنند و این مایه رنج مداوم مسلمانان و شرم دشمان اسلام و در رأس آنها آمریکا و اسرائیل است.  دری نجف آبادی دادستان کل کشور هم انتخاب روز قدس از سوی حضرت امام خمینی (ره) را از جمله کارهای بسیار با ارزش و با برکت ایشان دانست و با اشاره به جنایات رژیم صهیونیستی علیه ملت مظلوم فلسطین، یادآور شد، به طور قطع کشورهای اسلامی و سازمان کنفرانس اسلامی و همچنین مجامع حقوقی و قضایی دنیای اسلام می توانند در قبال این مسأله به گونه ای فعال تر عمل کنند.

  حجت الاسلام و المسلمین قربانعلی دری نجف آبادی باردیگر گفت : تعیین روز جهانی قدس از سوی حضرت امام خمینی (ره) کاری بسیار با ارزش، مؤثر و با برکت بود.  دبیرکل حزب مؤتلفه اسلامی: انتفاضه ملت فلسطین رژیم صهیونیستی را به چالش کشانده است.

  دبیرکل حزب مؤتلفه اسلامی، آزادی قدس را آرمان مهم مسلمانان جهان دانست و گفت : انتفاضه ملت فلسطین توطئه های صهیونیست را به چالش کشانده است.

  محمدنبی حبیبی تصریح کرد: بیت المقدس به عنوان قبله اول مسلمانان جهان از اهمیت خاصی برخوردار است.

  وی در ادامه افزود: امام خمینی (ره) که روز جمعه آخر ماه مبارک رمضان را به نام روز قدس نامگذاری کردند، در حقیقت به یک درخواست مقدس جهان اسلام پاسخ عملی دادند.

  دبیرکل حزب مؤتلفه اسلامی همچنین با اشاره به بخش هایی از بیانات حضرت امام (ره)، خاطرنشان کرد: امام همواره می فرمودند، "روز قدس روز اسلام است. روزی است که اسلام را باید احیاء کرد". حبیبی تأکید کرد: بنابراین هر سال باید با شکوه تر از سال پیش به احیای این روز بپردازیم تا روزی به امامت امام مسلمین در قدس نماز شکر بجا آوریم.

  وی با اشاره به تلاش های اخیر صهیونیست ها به منظور یهودی سازی قدس، اظهار داشت: صهیونیست ها از مدت ها پیش سیاست یهودی سازی قدس را آغاز کرده اند که انتفاضه ملت فلسطین این سیاست را با شکست روبرو کرده است.

  رئیس فراکسیون اصلاح ملی الجزایر:

  مسلمانان باید جلوی توطئه صهیونیستی- آمریکائی برای تغییر چهره اسلامی قدس را بگیرند .

  در آستانه فراسیدن روز جهانی قدس( آخرین جمعه ماه مبارک رمضان) و خطراتی که مسجدالأقصی نخستین قبله مسلمانان را تهدید می کند دکتر "شمس الدین حکیمی" رئیس فراکسیون اصلاح ملی پارلمان الجزائر گفت: مسلمانان باید جلوی توطئه صهیونیستی- آمریکائی برای تغییر چهره اسلامی قدس را بگیرند. دکتر حکیمی در گفتگوی اختصاصی با قدسنا گفت: قدس شریف، نخستین قبله مسلمانان و دومین حرم شریف تمام مسلمین جهان است و از جایگاه مهم سیاسی و دینی در نزد مسلمانان برخوردار است و بالاتر از همه اینکه قرآن کریم بر جایگاه ملکوتی آن تأکید است آنجا که خداوند متعال می فرماید: " سبحان الذی اسری بعبده من المسجد الحرام الی المسجد الأقصی ..."(الاسراء 1).

  وی تصریح کرد که آنان و کشورهای اسلامی در سطح بین المللی و جهانی باید توجه خاصی به جایگاه بیت المقدس مبذول دارند و جلوی توطئه صهیونیستی- آمریکائی برای تغییر چهره اسلامی قدس را بگیرند.

  رئیس فراکسیون اصلاح ملی پارلمان الجزائر همچنین به خبرنگار قدسنا گفت: هدف از طرح آمریکائی "خاورمیانه بزرگ" یا "خاورمیانه جدید"، تغییر چهره اسلامی قدس به عنوان نخستین قبله مسلمانان است و بر این اساس بر همه مسلمین جهان واجب است که برای نجات قدس با استفاده از راهها و امکانات اقدام کنند .  خطیب مسجد الأقصی:

  قدس نیازمند حمایت همه علمای مسلمین است.

  شیخ "یوسف عبدالوهاب ابو سنینه" خطیب مسجدالأقصی و عضو شورای عالی فتوای فلسطین در گفتگو با خبرنگار خبرگزاری قدس در غزه با تأکید بر اهمیت نقش جمهوری اسلامی ایران در سالروز روز جهانی قدس اعلام کرد که قدس باید از سوی همه علمای مسلمین مورد حمایت واقع شود.

  وی هچنین گفت: روز جهانی قدس از جمله های روز پراهمیت در کشورهای عربی و اسلامی است که در آن اکثریت قریب به اتفاق مسلمانان در شرق و غرب جهان برای حمایت از مسلمانان فلسطینی و سرزمین فلسطین که از سوی دشمنان اسلام و مسلمین به اشغال درآمده است، گردهم می آیند.

  ابو سنینه افزود: استعمار غرب هم اکنون به صورت شبانه روز برای حفظ رژیم اشغالگر اسرائیل در سرزمین فلسطین تلاش می کند و متأسفانه کشورهای عربی و اسلامی دچار ضعف و تفرقه شده اند.  وزیر کشور فلسطین:

  سعید صیام وزیر کشور فلسطین در گفتگو با خبرگزاری قدس در تهران گفت: تشکیل دولت وحدت ملی سبب کاهش یا لغو محاصره تحمیلی ملت فلسطین خواهد شد اما در هر حال تشکیل این دولت یک هدف استراتژیک نیست .

  وی از امام خمینی(ره) به دلیل نامگذاری روزی به نام روز جهانی قدس در حمایت از ملت فلسطین ستایش و از دولت و مردم جمهوری اسلامی ایران قدردانی کرد.  نافذ عزام از رهبران برجسته جنبش جهاد اسلامی فلسطین :

  روز جهانی قدس، نماد جهانی بودن مساله فلسطین است .

  این رهبر برجسته جنبش جهاد اسلامی فلسطین در گفتگو با خبرگزاری قدس در غزه گفت : ملتهای عربی و اسلامی باید از فرصت روز جهانی قدس برای تأکید بر جهانی بودن مساله فلسطین بهره گیرند.

  " نافذ عزام " مواضع کشورهای عربی و اسلامی را در قبال تجاوزات رژیم صهیونیستی علیه مقدسات اسلامی و به ویژه قدس در سطح مناسبی ندانست و گفت : واکنشهای مردمی و رسمی کشورهای اسلامی و عربی نیزدر قبال اهانت پاپ به مسلمانان چندان مطلوب نبود.

  وی ادامه داد : روز جهانی قدس، روز تأکید بر جهانی بودن مساله فلسطین است و بر این اساس از کشورهای عربی و اسلامی انتظار می رود که واکنش شایسته ای در قبال تحولات مناطق فلسطینی نشان دهند.

  این مقام برجسته جهاد اسلامی همچنین با اشاره به موضعگیری ایران در قبال مساله فلسطین گفت: ایران از زمان پیروزی انقلاب اسلامی به رهبری امام خمینی(ره) حمایت از ملت فلسطین را در اولویت سیاستهای خود قرار داده است و و برای نخستین بار در جهان سفارت اسرائیل را به سفارت فلسطین تغییر داد .  قاضی القضات فلسطین و خطیب حرم شریف ابراهیمی هم در گفتگو با قدسنا در غزه با اشاره به جایگاه قدس در قرآن کریم گفت : ‌تلاش صهیونیستها برای نابودی قدس ادامه دارد.

  شیخ تیسیر رجب التمیمی گفت : اختصاص یک روز در سال برای حمایت از قدس کافی نیست زیرا قدس در معرض یهودی سازی کامل و مسجدالأقصی در معرض خطر واقعی قرار دارد .

  وی ادامه داد :‌ ملتهای عربی و اسلامی باید برای دفاع از مسجدالأقصی و نجات این مکان مقدس از اشغالگری وارد عمل شوند زیرا مسجدالأقصی بخشی از اعتقادات دینی ماست.

  التمیمی گفت : اقدامات تندروهای یهودی که برای تخریب مسجدالأقصی تلاش می کنند قدس را وارد مرحله خطرناکی کرده است و خطرناکتر از همه ساخت دیوار نژادپرستانه حایل و محاصره قدس بوسیله این دیوار است .

  وی در ادامه افزود: اسرائیل،‌ ساکنان قدس را از خانه های خود بیرون کرده و زمینهایشان را مصادره می کند.  شیخ "عکرمه صبری" مفتی مسلمانان بیت المقدس هم در گفتگو با خبرگزاری قدس در غزه خواستار اقدام عملی برای دفاع از قدس و مقابله با خطراتی شد که این شهر مقدس را تهدید می کند.

  صبری گفت: تبلیغات رسانه ای برای دفاع از قدس کافی نیست و بایستی اقدام عملی برای حمایت از این مکان قدس صورت گیرد. وی همچنین درباره تجاوزات رژیم صهیونیستی علیه قدس گفت: این تجاوزات به طور مکرر و با هدف یهودی سازی قدس انجام می گیرد، قدس یک شهر اشغالی است و ما به مناسبت روز جهانی قدس می خواهیم اعراب و مسلمانان را نسبت به خطراتی که از سوی صهیونیستها این مکان مقدس را تهدید می کند و بویژه یهودی سازی قدس، آگاه سازیم.  دکتر"جمال زحالقه" رئیس انجمن دمکراتیک عربی در فلسطین اشغالی سال 1948 خواستار حمایت از مقاومت فلسطینیان در قدس و بویژه مسجدالأقصی شد.

  وی همچنین در گفتگو با خبرنگار خبرگزاری قدس(قدسنا) در غز ه با اشاره به حملات رژیم صهیونیستی علیه مسجدالأقصی گفت: بزرگترین خطری که مسجد الأقصی را تهدید می کند، حکومت رژیم صهیونیستی است نه یهودیان افراطی زیرا که این رژیم می خواهد مسجدالأقصی و به طور کلی قدس را تحت اشغالگری دائمی خود درآورد.

  زحالقه افزود: شهر قدس و مسجدالأقصی متعلق به فلسطینیان است و باید تحت حاکمیت فلسطین باشد و همه جهانیان باید بدانند که مسئله فلسطین هرگز حل نخواهد شد مگر اینکه حاکمیت قدس و مسجدالأقصی به فلسطین بازگردانده شود.  سردبیر المنار:

  اشغال قدس ، تجاوز به حریم ملت و تمدن جهان اسلام است

  سردبیر روزنامه فلسطینی"المنار" گفت: قدس سنبل ایمان مقدس و سرچشمه توحید و هسته تمدن انسانی است و بر این اساس از اهمیت و جایگاه والایی در جهان اسلام برخوردار است.

  "اسماعیل عجوه" گفت: جایگاه قدس بر هیچ کس پوشیده نیست، قدس از جایگاه دینی، تمدنی و تاریخی برخوردار است .

  وی گفت: برخورداری قدس از ویژگی اعتقادی و ایمانی در اعتقادات اسلامی باعث شده است که همواره در طول تاریخ در معرض هجوم کافران و مشرکان و هدف حملات صلیبی ها و صهیونیستها قرار گیرد.

  وی همچنین به خبرنگار قدسنا گفت: داشتن عزم و اراده برای آزادی قدس از دیگر راهکارهای مقابله با یهودی سازی قدس است که نیاز به وحدت کلمه مسلمانان و ایستادگی در مقابل دشمنان امت اسلامی و حامیان رژیم صهیونیستی از جمله آمریکا دارد. و بایستی بدانیم که مقاومت یک کشور اسلامی همانند ایران برای مقابله با این حملات ظالمانه به تنهائی کافی نیست، ایران نیازمند کشورهای اسلامی دیگری است که در کنار آن موضعگیری واحدی را اتخاذ کنند.

  دکتر"رشید ماکوایا واکوهانگ" از شخصیتهای بارز اسلامی تانزانیا گفت: قدس در نزد مسلمانان به عنوان بخشی از اعتقادات اسلامی آنان است.

  دکتر رشید ماکوایا گفت: در قرآن کریم نیز آمده است که پیامبر گرامی اسلام(ص) در شب معراج از مسجدالأقصی به آسمانها عروج کرد و بر این اساس وظیفه شرعی هر مسلمانی است که قدس را به عنوان بخشی از اعتقادات اسلامی خود بداند.

  وی اضافه کرد: امام خمینی(ره) نخستین کسی بود که بر اهمیت قدس تأکید کرد و مسلمانان را از توطئه صهیونیستها برای یهودی سازی قدس بر حذر داشت و به همین دلیل روز جهانی قدس برای مسلمانان جهان اهمیت ویژه دارد.  نماینده جنبش مقاومت اسلامی فلسطین ( حماس ) در اردوگاه فلسطینی یرموک و حلب سوریه هم با اشاره به برنامه های این اردوگاه برای روز جهانی قدس بر تاثیر روز جهانی قدس بر مساله فلسطین تاکید کرد.

  حسن ترشحانی در گفتگوی اختصاصی با خبرنگار اعزامی قدسنا به دمشق تاکید کرد: از دیدگاه ما مساله فلسطین یک مساله اسلامی است نه عربی و ملی.

  ترشحانی افزود: قدس اکنون مرکز اصلی چالش مساله فلسطین است.

  وی با هشدار به تهدیداتی که قدس را فراگرفته است خواستار حمایت کشورهای اسلامی از کرامت مسجد الاقصی شد. چراکه قدس سمبل کشورهای اسلامی است. این مقام مسئول تصریح کرد که جنبش حماس معتقد است که قدس به کسانی اختصاص دارد که از این شهر محافظت می کنند.

  وی ادامه داد : اسراییلی ها به بهانه وجود هیکل برای تخریب تمامی ساختار قدس تلاش می کنند اما ما معتقدیم هیکلی وجود ندارد و این مساله تنها بهانه ای برای تخریب مسجد الاقصی است .

  نماینده حماس ادامه داد : کودکان اردوگاه یرموموک به امید بازگشت به سرزمین خود یعنی فلسطین زنده اند.

  سردبیر البعث:

  تاثیر روزجهانی قدس بر تحولات فلسطین وخاورمیانه غیر قابل انکار است .

  الیاس مراد سردبیر روزنامه البعث چاپ سوریه و رییس اتحادیه روزنامه نگاران این کشور نیز در گفتگو با خبرگزاری قدس در سوریه مساله قدس را کانون توجه کشورهای اسلامی خواند.

  وی با اشاره به اینکه تلاشهای اسراییل برای یهودی سازی قدس ادامه دارد گفت : اسراییلی ها تلاش می کنند با انحراف افکار عمومی هویت اسلامی قدس را از بین ببرند جرا که در این صورت دیگر قدس جنبه اسلامی بیدا نمی کند و أنها به راحتی می توانند بافت این شهر را تغییر دهند.

  الیاس مراد با اشاره به تحولات اخیر منطقه، تاثیر روز جهانی قدس را بر مساله فلسطین و تحولات خاورمیانه مهم دانست.

  وی ابراز امیدواری کرد که روزی فرا برسد که مسلمانان به اهمیت قدس بی ببرند. سردبیر روزنامه البعث همجنین از تلاشهای جمهوری اسلامی در حمایت از اندیشه مقاومت قدردانی کرد.  همچنین احمد بدر الدین حسون مفتی دمشق مساله قدس را اولویت جهان اسلام دانست و افزود : جریانهایی تلاش می کنند تا مساله قدس را با نگاه ملی و عربی بنگرند.

  بدر الدین حسون در گفتگوی اختصاصی با خبرنگار اعزامی قدسنا به سوریه افزود : مساله قدس فراتر از مسائل ملی و عربی است و نباید چنین مساله ای به حاشیه برود.

  وی ادامه داد: تغییر ساختار و بافت جغرافیایی و فرهنگی قدس یکی از برنامه های از پیش تعیین شده صهیونیسم است.

  حسون افزود: اسرائیلی ها اهمیت قدس را بیشتر دانسته اند چرا که آنها می دانند که این مساله تا چه اندازه می تواند برای آنها خطرناک باشد.

  مفتی دمشق با تاکید بر اهمیت برگزاری مراسم روز قدس و تمامی حرکتهایی که برای حمایت از قدس انجام می گیرد ,گفت : تنها نامگذاری این روز اسراییلی ها را به وحشت انداخت و با عث شده تا آنها در آخرین روز جمعه ماه مبارک رمضان اقدامات امنیتی خود را تشدید کنند. بنابر این روز توانسته است تاثیر خود را برجا گذارد .  محقق و اندیشمند اسلامی سوریه و عضو مجمع جهانی تقریب مذاهب اسلامی نیز گفت: جایگاه قدس در نزد مسلمانان برخاسته از ایمان به قرآن است زیرا در آیات قرآن کریم به اسرای پیامبر اکرم(ص) از مکه به بیت المقدس و عروج پیامبر به آسمان از بیت المقدس اشاره شده است .

  دکتر "احسان بعدرانی" گفت: جایگاه و اهمیت قدس در واقع برخاسته از اهمیت و توجه ویژه الهی به این مکان مقدس است بر این اساس اگر کسی از یک وجب از خاک قدس چشم پوشی کند، گوشه ای از ایمان به کتاب خدا و پیامبر اکرم (ص) را نادیده گرفته است.

  وی در ادامه افزود : تا زما نیکه قرآن در دست مسلمانان است هیچ کس نمی تواند قدس را از مسلمانان بگیرد و بر این اساس تا زمانیکه آسمان و زمین پا برجاست این مکان مقدس در ذهن و جان مسلمانان جای خواهد داشت.  دکتر "علی محیی الدین القره داغی" نائب رئیس هیأت مدیره پایگاه اینترنتی" اسلام اون لاین" جایگاه قدس در جهان اسلام را بمنزله جایگاه قلب در جسم انسان دانست.

  وی گفت: قدس قبله ماست و سومین مکان مقدس پس از مسجد الحرام و مسجد رسول اکرم(ص) است و خداوند نیز در قرآن کریم، پیوند محکمی بین مسجد الحرام و مسجد الأقصی قرار داده است آنجا که می فرماید: " سُبْحَانَ الَّذِی أَسْرَى بِعَبْدِهِ لَیْلاً مِنَ الْمَسْجِدِ الْحَرَامِ إِلَى الْمَسْجِدِ الْأَقْصَى الَّذِی بَارَکْنَا حَوْلَهُ لِنُرِیَهُ مِنْ آیَاتِنَا إِنَّهُ هُوَ السَّمِیعُ الْبَصِیرُ"(الاسراء:1).  دکتر "عبدالله الأشعل" استاد حقوق و روابط بین الملل دانشگاه قاهره و معاون سابق وزیرخارجه مصر هم گفت :‌ تجزیه قدس توطئه اسرائیل است.

  وی افزود : طرح تقسیم آن تنها توطئه اسرائیل است که به هدف منحرف کردن افکار عمومی جهان از اهمیت و جایگاه قدس انجام می گیرد.

  معاون سابق وزارت امور خارجه مصر همچنین در رابطه با راهکارهای مقابله با تلاش صهیونیستها برای یهودی سازی قدس گفت: یهودی سازی قدس تغییر بافت جغرافیائی ، و جمعیتی این شهر بمنظور تحریف تاریخ قدس انجام می گیرد.

  الاشعل خاطرنشان کرد : آنها تلاش دارند تا وانمود کنند که قدس محل سکونت یهودیان بوده است و از اینرو من معتقدم مسلمانان باید در مقابل این توطئه موضعگیری کنند .  "مصطفی عکرمه " عضو اتحادیه نویسندگان عرب نیز در گفتگو با خبرگزاری قدس مساله قدس را مهمترین مساله جهان اسلام و عرب دانست و نسبت به تلاش تل آویو برای تغییر ساختار جغرافیایی و جمعیتی این شهر هشدار داد.

  وی با اشاره به اینکه مساله قدس نباید در سایه بحرانهای موجود مناطق لسطینی در حاشیه قرارگیرد افزود :‌ مساله قدس امروز بیش از هر زمان دیگری اهمیت پیدا کرده است .

  عکرمه با اشاره به روز جهانی قدس که در هفته آخر ماه مبارک رمضان برگزار می شود با بیان اینکه خود وی در این مراسم شرکت کرده است گفت : این روز جهانی می تواند تاثیر بسیار مهمی بر روحیه مقاومت ملت فلسطین داشته باشد و آنها را برای ادامه مقاومت و مبارزه استوار تر سازد. وی نامگذاری آخرین جمعه ماه مبارک رمضان را به نام روز قدس از هوشیاری و آگاهی و بینش گسترده امام خمینی (‌ره ) دانست .

  عضو اتحادیه نویسندگان عرب گفت :‌این مساله نشان دهند ه اهمیت مساله فلسطین است که امام خمینی حساسیت آن را بخوبی و حتی پیش از پیروزی انقلاب درک کرده بودند.

 • #2
  بسمه تعالى
  السلام عليكم ورحمة الله وبركاته


  melika .. خيلي ممنون بر اين خبرها

  خيلي خوب هست كه همه بدونن از أهميت اين روز

  تعليق

  المحتوى السابق تم حفظه تلقائيا. استعادة أو إلغاء.
  حفظ-تلقائي
  x
  إدراج: مصغرة صغير متوسط كبير الحجم الكامل إزالة  
  x

  رجاء ادخل الستة أرقام أو الحروف الظاهرة في الصورة.

  صورة التسجيل تحديث الصورة

  اقرأ في منتديات يا حسين

  تقليص

  المواضيع إحصائيات آخر مشاركة
  أنشئ بواسطة ibrahim aly awaly, 18-02-2020, 09:42 AM
  ردود 2
  26 مشاهدات
  0 معجبون
  آخر مشاركة وهج الإيمان
  بواسطة وهج الإيمان
   
  أنشئ بواسطة وهج الإيمان, يوم أمس, 03:32 AM
  ردود 0
  9 مشاهدات
  0 معجبون
  آخر مشاركة وهج الإيمان
  بواسطة وهج الإيمان
   
  أنشئ بواسطة مروان1400, 15-02-2020, 01:14 AM
  استجابة 1
  27 مشاهدات
  0 معجبون
  آخر مشاركة مروان1400
  بواسطة مروان1400
   
  أنشئ بواسطة مروان1400, 15-10-2019, 06:11 AM
  ردود 2
  76 مشاهدات
  0 معجبون
  آخر مشاركة مروان1400
  بواسطة مروان1400
   
  أنشئ بواسطة ibrahim aly awaly, 18-02-2020, 09:36 AM
  ردود 0
  10 مشاهدات
  0 معجبون
  آخر مشاركة ibrahim aly awaly
  بواسطة ibrahim aly awaly
   
  يعمل...
  X