إعـــــــلان

تقليص
لا يوجد إعلان حتى الآن.

تعريف عن الجماعات المقاتلة في سوريا

تقليص
X
 •  
 • تصفية - فلترة
 • الوقت
 • عرض
إلغاء تحديد الكل
مشاركات جديدة

 • تعريف عن الجماعات المقاتلة في سوريا


  به گزارش پایگاه اطلاع رسانی شبکه خبر،موضع گیری برخی طرف‌های منطقه‌ای حامی گروه های مسلح، تاکنون نتوانسته است دیگر طرف‌ها را در به رسمیت شناختن ارتش آزاد به عنوان چتری بر سردیگر گروه های مسلح، قانع کند و تلاش ها برای تحمیل این طرز تفکر، ناکام مانده است. به همین سبب، سوریه که درابتدای بحران، عرصه مبارزه ارتش سوریه با گروه های مسلح تروریست بود، به عرصه کشمکش وجنگ همه گروه های مسلح با یکدیگر تبدیل شد که ازمیان آن ها می توان به ارتش آزاد، جبهه النصره، دولت اسلام درعراق و شام (داعش)، جنگجویان کُرد و جبهه اسلامی اشاره کرد.

  دراین مجال، به معرفی این گروه های مسلح و چگونگی شکل گیری و آخرین وضعیت آنها می پردازیم:

  1. ارتش آزاد:عناصراین گروه را افسران سابق و جداشده از ارتش سوریه تشکیل می‌دهند که درتاریخ 29 ژوئیه 2011 گروهی تحت عنوان ارتش آزاد تشکیل دادند. نخستین کسی که تشکیل این گروهک را اعلام کرد، شخصی به نام حسین هرموش بود که درعملیات کماندویی سازمان اطلاعات سوریه درداخل اراضی ترکیه بازداشت شد.درحال حاضر، ریاض الاسعد، رهبری این گروه مسلح را به عهده دارد. ارتش آزاد، نخستین گروه مسلحی بود که درسوریه تشکیل شد و شماری از روستاها و شهرها را اشغال کرد که از میان آن ها می توان به حماه و حمص اشاره کرد. ارتش سوریه، برای آزادسازی حماه، این شهر را به مدتی طولانی محاصره کرد به همین سبب مردم این شهر،عناصر ارتش آزاد را از این شهر راندند و این شهر آزاد شد.
  مهم ترین دوره فعالیت ارتش آزاد، حدفاصل سال های 2011 و 2012 بود، پیش ازاین که تشکیلات این گروه، دچاردودستگی های شدید شود و تقسیم گردد، به طوری که هرمنطقه یا خیابان، گروه مربوط به خود را داشت که نامی جداگانه داشت و وابسته به ارتش آزاد بود، اما از ارتش آزاد دستور نمی گرفت.

  2.جبهه النصره:این گروه، یکی ازشاخه های القاعده درسوریه است و درواقع شاخص ترین سازمان وابسته به القاعده به شمار می رود. این گروه دراواخرژانویه 2012 اعلام موجودیت کرد، یعنی حدود ده ماه پس از آغاز بحران سوریه. این گروه، چندین منطقه وشهر را درحلب، الرقه، الحسکه و دیرالزوراشغال کرده و برآن ها چیره شد و تلاش کرد نوعی حکومت دراین مناطق ایجاد کند.

  درپی تشکیل دولت اسلام درعراق وشام (داعش) درماه آوریل 2013، بخشی از اعضای گردان های جبهه النصره، از آن جدا شدند و به داعش پیوستند. این مساله موجب ضعیف شدن جبهه النصره در برخی مناطق سوریه به ویژه در دیرالزور واقع درمرزهای سوریه وعراق شد. این منطقه تا حد زیادی ازکنترل جبهه النصره درآمد و به دست عناصرمسلح داعش افتاد. دراین میان،ایمن الظواهری رهبر سازمان القاعده با صدوربیانیه ای، سوریه را حوزه فعالیت جبهه النصره اعلام کرد و عراق را عرصه فعالیت داعش. این مسله سبب شد برخی از عناصر مسلح بیگانه که از جبهه النصره جدا شده بودند، به آن برگردند و به همین سبب، جبهه النصره توانست اراضی که از دست داده بود را از داعش بازپس گیرد.
  اولانی که رهبرسیاسی و دینی جبهه النصره است، وابسته به "مجلس شورای مجاهدین" است که مرجع عالی شرعی این تشکل است و عهده دار تعیین راهبردهای سازمان به شمار می رود. از آن گذشته، نظام رهبری سه گانه ای نیز درسطح محلی وجود دارد که راهبردی شاخه های سازمان النصره را درسطح سوریه به عهده دارد.هر یک از مناطق را سه رهبر، فرماندهی می کند و همه آن ها در اجرای عملیات براساس راهبرد مجلس شورای مخصوص سازمان، مشارکت می کنند.

  جبهه النصره، متشکل از جنگجویان عرب و بیگانه است و شمار سوری هایی که عضو این گروه هستند، کمتر از 10 درصد است.

  3- دولت اسلام درعراق و شام (داعش): داعش شاخه دیگر القاعده در سوریه است که توسط ابوبکر البغدادی به عنوان تشکلی شامل القاعده عراق وجبهه النصره درسوریه تاسیس شد؛ اما ابامحمد الجولانی این ادغام را نپذیرفت و سوگند وفاداری به ایمن الظواهری رهبر القاعده یاد کرد، چون حفظ استقلال جبهه النصره ازالقاعده عراق را خواستار بود.داعش توانست به شکل پراکنده وگاه منسجم برمناطقی ازاستانهای حلب (الباب، شهر حلب، اعزاز و جرابلس)، بخش هایی ازاستان های ادلب (الدانه - سرمده) و رقه (شهر رقه و الطبقه) سلطه یابد و همچنین درمناطق شرق سوریه به ویژه مناطق مرزی با استانهای نینوا والانبارعراق حضورپیدا کند.داعش به خاطر تلاش برای بسط نفوذش برمناطق تحت سیطره خود با گردانهای اسلامی دیگرمانند انصار الشام، احرار الشام، گردان المهاجرین و نصره المظلوم در مناطقی مانند ریف لاذقیه درگیر شد.

  از سوی دیگر داعش به خاطر تلاش برای اجرای مقررات دینی متحجرانه درمناطق تحت امرخود واعدام مخالفان، با مردم مناطق تحت سلطه خود اصطکاک پیدا کرد.اقدام الظواهری در نوامبر 2013 مبنی بر لغو دولت اسلامی عراق و شام و اعطای رهبری دولت اسلامی عراق به مدت یک سال به ابراهیم عواد البدری السامرائی (ابوبکرالبغدادی) که ولایتش از نظر مکانی فقط درعراق است،همچنین جدایی جبهه النصره و اعطای ولایت مکانی به مدت یک سال در سوریه به ابو محمد الجولانی تحولی بزرگ درعملکرد این سازمان ایجاد نمود.ازآن زمان درگیری میان دولت اسلامی و جبهه اسلامی ادامه دارد که تاکنون بیش از 10 هزار نفر از طرفین به هلاکت رسیده اند. آمار دقیقی از تعداد اعضای داعش وجود ندارد.

  4- مبارزان کرد: یک گروه مسلح غیرعرب هستند که به طور مشخص از نیمه دوم سال 2012 برای حمایت از مناطق کرد نشین شامل قامشلی، حسکه و بخشی از حومه حلب (شهر عفرین) وارد عمل شدند و تابع حزب کارگران کردستان (پ. ک. ک) هستند و از سوی آن مورد حمایت مالی و تسلیحاتی قرار دارند.

  5- جبهه اسلامی: یک گروهک مسلح تندرو است که در اساسنامه خود، "سرنگونی دولت سوریه و گسترش امنیت"(!) را در اولویت قرار داده است. این گروهک از سپتامبر 2012 اعلام موجودیت کرده و بنا بر آمار موجود حدود 60 هزار تروریست را که اغلب آنها غیر سوری هستند، در خود جا داده است. رهبری آن را در زمان تاسیس شخصی به نام احمد الشیخ ملقب به ابو عیسی به عهده داشت. این گروهک در اطراف حلب و استان دیر الزور فعالیت دارد.
المحتوى السابق تم حفظه تلقائيا. استعادة أو إلغاء.
حفظ-تلقائي
x
إدراج: مصغرة صغير متوسط كبير الحجم الكامل إزالة  
x

رجاء ادخل الستة أرقام أو الحروف الظاهرة في الصورة.

صورة التسجيل تحديث الصورة

اقرأ في منتديات يا حسين

تقليص

المواضيع إحصائيات آخر مشاركة
أنشئ بواسطة وهج الإيمان, 25-05-2020, 08:10 AM
ردود 0
19 مشاهدات
0 معجبون
آخر مشاركة وهج الإيمان
بواسطة وهج الإيمان
 
أنشئ بواسطة وهج الإيمان, 18-05-2020, 02:21 AM
استجابة 1
26 مشاهدات
0 معجبون
آخر مشاركة وهج الإيمان
بواسطة وهج الإيمان
 
يعمل...
X